Voda a její fyzikální vlastnosti mají nesporný pozitivní vliv na organismus, tím se hydroterapie stává ideální formou rehabilitace a fyzioterapie neurologických či ortopedických pacientů. Voda pacienta nadlehčuje, umožňuje mu tím pádem provedení pohybu, kterého pacient ještě nemusí být na souši schopen, ale zároveň je pohyb odporem vody ztížený a tím pádem posiluje pohyb jako takový výrazněji než pohybem na suchu. Odpor vody má pozitivní vliv nejen na pohybovou soustavu, ale také zvyšuje parametry kardiovaskulárního systému, zvyšuje se vitální kapacita plic a posiluje svalstvo. Vyšší teplota vody (25 – 30) zlepšuje prokrvení svalů a podkoží, a tím pádem přispívá k relaxaci pacienta.
HYDROTERAPIE V KOSTCE 💦🎲
Při hydroterapii využíváme fyzikálních vlastností vody:
📌 Vztlak —> tělo váží méně ve vodě, úbytek hmotnosti závisí na hloubce vody a pomáhá tak psovi ulehčit až o 62% jeho hmotnosti
📌 Hydrostatický tlak —> působí na ponořené tělo a tím pozitivně ovlivňuje prokrvení, edém či zbytnělou tkáň
📌 Odpor vody —> odpor, který pes překonává pohybem ve vodě posiluje jeho svalstvo a kondici
📌 Teplota vody —> 25°C až 30°C působí zároveň jako termoterapie (uvolnění napjatých svalů, zlepšení pohyblivosti kloubů a prokrvení)
ℹ️ Nemusíte se obávat toho, že váš pes nemá rád vodu ☝️. Pejsci to zvládají bravurně 💪, ve vaně chodí na podvodním běžícím páse, cítí pevnou půdu pod nohama, nemají namočená záda a netopí se… ale hlavně ➡️ po celou dobu dostávají od majitele dobrůtky 🍗😋 (to by se nám taky cvičilo jedna báseň, co? 🤭).