Přeskočit na obsah

Fyzioterapie a rehabilitace psů

Manuální technika

Manuální techniky ve fyzioterapii jsou různé terapeutické metody, při kterých fyzioterapeut používá své ruce k ovlivnění svalů, kloubů, fascií a nervového systému. Pomáhají ke zlepšení pohyblivosti, snížení bolesti a obnovení správné funkce těla.

Masáž (sportovní, relaxační, lymfatická apod.)

Je manipulace s měkkými tkáněmi těla (kůží, podkoží, svaly, šlachy a vazy, fascie).

Její hlavní účinky: uvolnění zatuhlých svalů, prokrvení a tím pádem odvádění odpadních látek z organismu a posílení imunitního systému, odtok lymfy, kyseliny mléčné ze svalu, snížení krevního tlaku, urychlení hojení měkkých tkání, zvýšení flexibility rozsahu pohybu, působení proti atrofii svalstva a v neposlední řadě má masáž diagnostickou funkci.

Indikace masáží: zahřátí před výkonem, regenerace po výkonu (druhý den po výkonu), prevence úrazů, rekonvalescence při neurologických či pohybových obtížích, či úrazů, urychlení a správné hojení jizev, uvolnění psychického napětí.

Strečink (aktivní, pasivní)

Je forma fyzického cvičení, práce s měkkými tkáněmi (svaly, šlachy a vazy). Končetina nebo část končetiny je ohýbána a natahována do maximální polohy za účelem zvýšení jejich elasticity a dosažení kýženého svalového tonu, kdy udržujeme a zvyšujeme rozsah pohybu v kloubech, udržuje pohybový aparát ve funkčním stavu. Strečink omezuje ztuhlost svalů a kloubů po zátěži, zabraňuje zkracování svalů a šlach. Strečink je důležitou součástí nejen rehabilitace, ale také tréninku psa, zvyšuje odolnost tkání vůči námaze, tím předchází případnému úrazu.

Pasivní mobilizace kloubů

Jedná se o jemné opakované pohyby v kloubu k obnovení jeho pohyblivosti.

Pomáhá zachovat funkčnost kloubů, pomáhá regeneraci tkání, zlepšuje výsledky rehabilitace, podporuje produkci kloubní tekutiny (synovie), odstraňuje bolest, zmírňuje opotřebení kloubních chrupavek.

Dornova metoda

Dornova metoda u psů je jemná manuální terapie zaměřená na obnovu, zlepšení či zachování správné funkce pohybového aparátu. Je to obdoba Dornovy metody používané u lidí, ale přizpůsobená anatomii a potřebám psů. Pomáhá při různých problémech s pohybovým aparátem a podporuje přirozenou regeneraci těla.

Pohybová terapie

Pohybová terapie (pasivní/aktivní/asistovaná)

Při pasivní technice je síla vykonávána zvenku, klouby a vazy se pohybují bez aktivní svalové kontrakce. Většinou probíhá tak, že fyzioterapeut pasivně pohybuje končetinami zvířete. Naproti tomu aktivní pohybová terapie využívá aktivní svalovou kontrakci, tedy pes se už pohybuje a cvičí sám. Asistovaná pohybová terapie je přechod od pasivní rehabilitace k aktivnímu samostatnému pohybu. Zahrnuje např. asistovaný postoj, asistované změny poloh až po asistovanou chůzi. 

Aktivní cvičení/cvičení na balančních pomůckách/tvz. Dog fitness

Je u ní zapojené celé tělo, pohyb, který je přirozenou součástí života psa je důležitý pro pacienty i pro sportovce. Cvičení obnovuje správný vzorec chůze, napomáhá odstraňovat kulhání, udržuje správnou funkci svalů, zlepšuje výkonnost svalové hmoty, trénuje koordinaci a propriocepci, zlepšuje prokrvení a metabolismus svalů a okolních tkání. Pomocí balančního cvičení se velmi dobře rozvíjí schopnost propriocepce a posiluje se hluboký stabilizační systém. K tomu všemu se cvičením trénuje kardio-pulmonární systém, bojuje s obezitou a v neposlední řadě je to pro psy zábava!

Ostatní rehabilitační techniky

Termoterapie

Působení tepla nebo chladu na svalovou soustavu. Chlad využíváme při akutních potížích, kdežto teplo lze užít při relaxaci či masážích.

Elektroterapie

Elektroterapie je rehabilitační metoda využívající elektrické impulzy ke stimulaci svalů, nervů a tkání. Používá se pro tlumení bolesti, regeneraci svalů, hojení ran a zlepšení pohyblivosti. Je šetrná a často se kombinuje s dalšími fyzioterapeutickými technikami (masáže, kineziotaping, hydroterapie).

Kineziotaping

Kineziotaping u psů je metoda využívající elastické pásky (kineziotapy) k podpoře svalů, kloubů a fascií. Funguje podobně jako u lidí – pásky podporují pohybový aparát, snižují bolest, zlepšují prokrvení a urychlují regeneraci.

Pozn.: Propriocepce – povědomí o tom, kde se nacházejí tělo a končetiny, a jaká síla je potřebná k jejich pohybu.

Vzhledem k tomu, že je fyzioterapie založena na několika metodách a vždy musí být přizpůsobena konkrétnímu pacientovi a jeho momentálnímu fyzickému i psychickému stavu, účtujeme za rehabilitační jednotku, která může obsahovat hydroterapii, manuální techniky či aktivní/pasivní pohybové cvičení a která trvá cca 45-50 min, jednotnou cenu.

Ceník

Rehabilitace: 890 Kč/lekce

Permanentka na 10 lekcí: 7900 Kč